Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu
Instagram Takipçi İsteği Kapatma

Instagram Takip İsteği Kapatma Nasıl Yapılır? İşte O Yöntem

 • Ana Sayfa
 • Instagram Takip İsteği Kapatma Nasıl Yapılır? İşte O Yöntem

Instagram takip isteği kapatma nasıl yapılır? Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından birisi olan Instagram’da takipçi butonu kaldırılabilir mi? İstek almak istemiyorum diyenler ne yapmalı? Bütün bu soruların cevaplarını ve Instagram takip isteği hakkındaki diğer detayları sizler için araştırdık.

Instagram’da takip isteği almak istemiyorum diyorsanız yazımızı sonuna kadar okumanızı öneriyoruz.

Instagram Takip İsteği Kapatma Nedir?

Instagram takip isteği kapatma diğer kullanıcıların size arkadaşlık isteği göndermesine izin vermemenizdir. Böylece tanımadığınız kişilerden gelen takip istekleri ile uğraşmak zorunda kalmıyorsunuz.

Bilindiği gibi Instagram’ın dünya genelinde 1 milyardan fazla, ülkemizde ise 40 milyon civarında kullanıcısı var. Bu kadar büyük bir sosyal ağın içerisinde bazen istemediğiniz kişilerden takip isteği alabilirsiniz. Ancak bir süre sonra bahsedilen takip isteklerinin sayısı artabilir ve size ciddi anlamda rahatsızlık verebiliyor. Öyle ki, tanımadığınız kişilerden gelen istekler yüzünden tanıdıklarınızın istekleri dahi arada görünemiyor. İşte bu sorun Instagram takip isteği kapatma ile çözülebilir.

Burada bilinmesi gereken önemli bir husus bulunuyor. Instagram takip isteği kapatma ile Instagram takip isteği iptal etme aynı işlemler değildir. Takip isteğinin iptal edilmesi sizin gizli hesaplara gönderdiğiniz ancak henüz onaylanmayan veya reddedilmeyen isteklerin iptali ile ilgilidir.

Dolayısıyla da her iki işlemin birbirine karıştırılmaması ve farklı olduklarının bilinmesi gerekiyor. Birisi sizin takip etmek istediklerinizle diğeri sizi takip etmek isteyenlerle ilgilidir.

Instagram takip isteği kapatma

Instagram takip isteği kapatma

Instagram Takip Butonu Kaldırılabilir Mi?

Instagram takip isteği kapatma denildiği zaman ilk olarak akla Takip Et butonunun kaldırılması gelmektedir. Facebook’ta olan bu özellik maalesef Instagram’da bulunmuyor. Dolayısıyla da butonu kaldırma gibi bir şansınız olmadığını belirtmek istiyoruz.

Takip butonunun kaldırılması ile gelen takip isteklerinin olumsuz etkisi tamamen ortadan kaldırılabilir. Facebook kullanıcıları bu butonu devre dışı bırakarak tanımadığı kişilerden gelen takip isteklerinin önüne geçebiliyor.

Instagram’ın ise genel politikalarından dolayı böyle bir işleme şuan izin vermediği biliniyor. Ancak ilerleyen dönemlerde yapılacak güncelleme ile kullanıcılara böyle bir hak verilebilir.

Instagram takip isteği kapatma

Instagram takip isteği kapatma

Instagram Takip İsteği Kapatma Nasıl Yapılır?

Instagram takip isteği kapatma yapabilmek için farklı seçenekler bulunuyor. Evet, hesabınızda bulunan Takip et butonunu tamamen kaldıramıyorsunuz ancak hesabınızda yapacağınız basit düzenlemeler ile gelen takip isteklerinin önemli ölçüde önüne geçebilirsiniz.

Bunun için kullanılan yöntemler ve bunlara ilişkin detaylar aşağıda yer alıyor.

·         Hesabınızı Gizli Yapın

Gizli olmayan bir Instagram hesabı kullanıyorsanız sizin onayınız olmaksızın diğer kullanıcılar sizi takip etmeye başlayabilir. Bahsedilen durumdan rahatsız oluyor ve başkalarının sizi takip etmesini istemiyorsanız hesabınızı gizli yapabilirsiniz.

Böylece sadece sizin onay verdiğiniz kullanıcılar sizi takip edebiliyor. Hesabınızı gizlemek için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir;

 • Instagram profilinize girin.
 • Sağ üstte yer alan Üç Çizgi şeklindeki butona basın.
 • Önce Ayarlar kısmına, daha sonrada Gizlilik bölümüne girin.
 • Gizli Hesap yazan bölüme dokunun ve hesabınızı gizli yapın.

Bu işlemlerin ardından tanımadığınız kişilerin onayınız olmadan sizi takip etmeleri mümkün olmuyor. Gelen isteklerden istediğinizi onaylayabilir veya reddedebilirsiniz. Hesabın gizli olması ile birlikte sadece takip etsin dedikleriniz sizi takip edebilecektir.

Instagram Takipçi İsteklerini Kapatma

Instagram Takipçi İsteklerini Kapatma

·         Hesapları Engelleyin

Instagram takip isteği kapatma için kullanılacak bir diğer yöntem ise hesapların engellenmesidir. Burada bahsedilen yöntem genellikle belli kişilerden gelen isteklerin önüne geçiyor. Engellediğiniz hesaplar sizi takip edemez ve takip isteği gönderemez.

Engelleme yapılmasıyla ilgili bildirim gider mi şeklinde çekinceleriniz olabilir. Siz, engelleme yaptığınızda herhangi bir bildirim gitmiyor. Ama ilgili kişi size takip isteği gönderemediğini görünce engellendiğini anlayabilir. İstediğiniz Instagram hesaplarını engellemek izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir;

 • Engellemek istediğiniz kişinin profiline girin.
 • Sağ üstte yer alan üç nokta şeklindeki butona basın.
 • Açılan seçeneklerden Engelle bölümüne dokunun ve işlemi tamamlayın.

Yukarıdaki işlem her ne kadar direkt bir Instagram takip isteği kapatma olmasa da beklentileri bir ölçüde karşılayabilir. Instagram kullanıcıları yukarıdaki işlem sayesinde belli hesapların sürekli takip isteği göndermesi sorunundan kurtulabilir.

Instagram üzerinde takip isteklerinin tamamen kapatılması şu anda mümkün değil. Burada bahsedilen yöntemler ile sorununuzu belli oranda çözebilirsiniz.

Instagram Takipçi İsteği Kapatma

Instagram Takipçi İsteği Kapatma

Instagram Takip İsteklerini İptal Etme

Instagram takip isteği kapatma ile isteklerin iptal edilmesi konusu sık sık karıştırılmaktadır. Takip isteklerinin iptali yukarıda da ifade edildiği gibi sizin göndermiş olduğunuz isteklerle ilgilidir.

Instagram takipçi kasmak veya daha farklı nedenlerden dolayı gizli hesaplara gönderdiğiniz takip istekleri karşıdaki kişinin onayına bırakılır. Eğer karşıdaki kişi isteğinizi cevaplamaz ise burada bahsedilen işlemi yapabilirsiniz.

Instagram takip isteklerini iptal etmek için izleyeceğiniz adımlar şu şekildedir;

 • Instagram profilinize giriş yapın.
 • Daha sonra sırasıyla Ayarlar > Güvenlik > Verilerine Eriş bölümlerine gidin.
 • Açılan sayfanın alt bölümlerinde Bağlantılar başlığı olduğunu göreceksiniz.
 • başlığın altında yer alan Mevcut Takip İstekleri butonuna basın.
 • Açılan ekranda, cevapsız bırakılan bütün takip isteklerinizi göreceksiniz. Bunlardan isteğinizi iptal edebilirsiniz.

Dünyadaki en fazla kullanıcı sayısına sahip sosyal ağ olan Instagram takip isteklerinin bu şekilde iptal edilmesine izin veriyor. Bahsedilen işlemi Instagram hesabında kolaylıkla yapabiliyorsunuz.

Hesaplara takip isteklerinin çok fazla gönderilmesi ve bunların cevapsız kalması, hesabınız için bir tehlike olabilir. Çoğu zaman bu bölümdeki takip isteklerini kullanıcılar fark etmiyor ve yeni takip istekleri göndermeye devam ediyor.

Böyle bir durumda biriken çok fazla takip isteğiniz olacaktır. Bu ise Instagram’ın sevmeyeceği ve istemeyeceği durumlardan olduğu için hesabınıza farklı kısıtlamalar getirilebilir. İşte böyle olumsuzlukların engellenmesi için sık sık Instagram takip isteği silme/iptal etme işlemini yapmanız gerekiyor.

Instagram Takip İsteği Kapatma Nasıl Yapılır? İşte O Yöntem YAPILAN YORUMLAR