Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu
96253 keyboard icon png

Genişletilmiş Türkçe Klavye Q

  • Ana Sayfa
  • Genişletilmiş Türkçe Klavye Q

son zamanlarda abece çalışmaları dikkate alındığında Türkî Cumhuriyetlerde bu istikamette nihayet aşama Müspet gelişmeler yaşanmaktadır. Örneğin Azerbaycan, ülkemizdeki Türk Alfabesini Esas Meydan bir sistemi kabul etmiştir. Türkiye Cumhuriyeti alfabesinin üzerine üç Adet harf (ve bu harflere Yepyeni ses değerlerini) ekleyerek bizzat alfabelerini oluşturdular. özdeş şekilde Türkmenler bizzat dillerinde olmayan üç harfi birkaç çıkararak ilave olarak beş Adet harf eklemişlerdir.

Ülkemizde ise zannedilenin aksine 29 harf değil en az 32 harf vardır (Q, W, X hariç; şayet bunlara da Azeri alfabesindeki ses değerlerinin yüklendiği kabul edilirse bu sayı 35 olur). Şapkalı harfler olarak malum Â, Û, Î gerçekte ayrımlı birer ses değeridir ve bu ses değerlerini temsil eden harflerdir. Kaldırılmalarına yönelik tartışmalar Müsait olmayıp tam aksine kullanımlarının teşvik edilmesi gerekir.

Yazının ekinde yer Meydan klavye programı Türkçe’nin doğru kullanımı ve Ayrı olarak başka Türk Dilleri’ne Alaka duyanların işlerini biraz henüz kolaylaştırabilmek amacıyla F ve Q klavyelerin düzenini bozmadan bu harfleri tuş takımına eklemeyi sağlar. Yapılması şart olan şey yalnızca programı kurmak ve lisan seçeneklerinden bu klavye düzenini seçenek etmektir. Programın kullanımı dosya içerisinde Ayrı olarak yer almaktadır.